Naglis Puteikis: turtingiausius Lietuvos žmones išlaiko neturtingiausi – mes šitą piramidę norime apversti

Besirūpindamas vien savimi, valdantysis elitas sukonstravo tokią realybę, kad daugiau negali būti prileistas prie Lietuvos valdymo, todėl mūsų partija ruošiasi pastumti tą elitą taip, kad jis nebegalėtų priiminėti pražūtingų sprendimų, – Delfi.lt debatuose su Remigijumi Šimašiumi 2016 m. spalio 6 d. sakė Lietuvos centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis.

Žurnalisto Mindaugo Jackevičiaus moderuojamų debatų vaizdo įrašas:

Žemiau rasite kelis N. Puteikio pasisakymus.

—————————————————————-

Mindaugas Jackevičius, Delfi.lt žurnalistas: Šildymo kainos neatsiejamos ir nuo pensijų dydžio, nes labiausiai skundžiasi vargstantys pensininkai, kurie gauna mažas pensijas ir turi didelę dalį išleisti mokėti už šildymą. Kokia Jūsų partijos vizija, kas ateityje mokės žmonėms pensijas, nes yra daug kalbų apie demografinę krizę, galimą Sodros bankrotą.

Naglis Puteikis: Pradėkim nuo to, kad Lietuvos valstybė yra labai keistai sukonstruota ir tą konstravimą atliko elitas per pastaruosius 20 metų – tos konstrukcijos ypatybės visiems bado akis ir kelia didžiausią emigracijos bangą iš Europos valstybių. Tai susiję ir su tuo, kad žmonės, gaudami minimalią pensiją ar minimalų atlyginimą, negali sumokėti už komunalines paslaugas. Šito nėra Estijoje, ten vidutinis atlyginimas į rankas yra 300 eurų didesnis nei Lietuvoje, nors bendrasis vidaus produktas vienam estui yra panašus, kaip Lietuvoje.

M. Jackevičius: Ką siūlote daryti, kad būtų kitaip?

N. Puteikis: Mes spėjame, pagal viešai skelbiamus ekonomistų straipsnius, kad Estijos pramonininkai, verslininkai vis dėlto gauna mažesnį pelną, negu Lietuvoje. Kitaip tariant, jeigu padaugintume dirbančiųjų skaičių iš 300 eurų, to skirtumo, mes gautume, kad Lietuvoje darbuotojai per mėnesį gauna 330 milijonų eurų mažiau. Tai tie pinigai niekur nedingsta. Vadinasi, yra neteisingas apmokestinimas. Ir tai labai aiškiai parodo kandidatų į Seimą deklaracijos, ačiū žurnalistui Andriui Tapinui, kuris atliko tyrimą. Pvz., Klaipėdoje yra toks socialdemokratas Benediktas Petrauskas, jo pajamos yra 270 tūkstančių eurų per praėjusius metus, o gyventojų pajamų mokesčio sumokėjo 1,5 procento.

M. Jackevičius: Ką Jūs tuo norite pasakyti?

N. Puteikis: Noriu pasakyti tą patį, ką sako kai kurie drąsūs Lietuvos ekonomistai – kad pajamos yra nevienodai apmokestinamos. Pvz., Vokietijoje visos pajamos yra apmokestinamos vienodu tarifu. Mūsų partija siūlys lygiai tą patį: tokie benediktai petrauskai negali mokėti 1,5 procento, nes tai reiškia, kad turtingiausius Lietuvos žmones išlaiko neturtingiausi. Mes šitą mokesčių piramidę norime apversti teisingai, mes norime vokiškos sistemos – visos pajamos apmokestinamos vienodu tarifu, o apmokestinimas prasideda nuo Statistikos departamento paskelbto dydžio, kuris reikalingas būtinosioms išlaidoms apmokėti. Lietuvoje tai yra 470 eurų per mėnesį – vienas šeimos narys turi gauti tokią sumą, kad galėtų sumokėti už komunalines paslaugas, nusipirkti maisto, vaistų, truputį kavos, truputį torto ir šiek tiek benzino. Tokia mūsų partijos pozicija.

————————————————————————

M. Jackevičius: Pone Puteiki, koks Jūsų požiūris į socialines išmokas?

N. Puteikis: Negaliu sutikti su R. Šimašiaus nuomone, nes o koks gi procentas žmonių, kurie piktnaudžiauja pašalpomis? Niekas tokio procento neskelbia, jo apskaičiuoti nesugebame. Spėju, kas suskaičiavus paaiškėtų, kad tai tik keli procentai Lietuvos gyventojų, kitaip tariant, tai nėra jokia problema. O kai Jūs kalbate apie tai, kad savivaldybėms buvo perduota skirstyti paramą, pažiūrėkime, kokia susidarė situacija Kaune – pernai sutaupė iš socialiai remtinų žmonių 9 milijonus ir išasfaltavo vieną iš gatvių. Kai tuo tarpu yra tikri, gyvi žmonės, kurie, pvz., serga, ir kuriems valstybė garantuoja paramą tik tokiu atveju, jeigu jie gauna mažiau nei 102 eurus. Tai palaukit – žmogus serga, serga ne dėl to, kad jis kaltas, kad piktnaudžiavo alkoholiu – jam valstybė garantuoja 102 eurus, o jo komunalinės išlaidos per mėnesį siekia 202 eurus. Tai būtent čia yra didžiulė problema, kai savivaldybės, užuot paskirsčiusios tuos pinigus tiems žmonėms, kuriems iš tikrųjų reikia paramos, dangstosi tokia retorika, kad neva tomis pašalpomis kažkas piktnaudžiauja. Aš turiu kitą pavyzdį Klaipėdoje – 10 vaikų mama, dirba kasininke dideliame prekybos centre, išsiskyrusi, žalingų įpročių neturi, pajamos siekia 385 eurus neatskaičius mokesčių, jai neužtenka pajamų išlaikyti vaikų, iš kurių vienas – neįgalus pilnametis ir trys nepilnamečiai. Ir Klaipėdos liberalai, kontroliuojantys „Klaipėdos vandenis“ ir neįsileidžiantys opozicijos, atjungė jai vandenį. Įsivaizduokite – moteris dirba pilną darbo dieną ir nepajėgia nei savęs, nei vaikų išlaikyti, o savivaldybė, užuot suteikusi jai paramą, tuos pinigus nukreipia į gatvės asfaltavimą ir dar atjungė vandenį (Red. past.: daugiau apie tai galite paskaityti čia: „SOS: Klaipėdos m. savivaldybė dar kartą raginama nustoti kankinti daugiavaikę mamą ir jos vaikus“).

———————————————————————————–

Delfi.lt skaitytojo Algimanto klausimas: Kokia Jūsų nuomonė apie tai, kad nėra net įstatymo grąžinti Kubiliaus vyriausybės nusavintas pensijas kariams, pareigūnams, ir kaip spręsite šią problemą, jeigu pateiksite į Seimą?

N. Puteikis: Čia ta pati Lietuvos elito problema, kad Lietuvos elitas pirmiausia rūpinasi tik savimi ir dažniausiai užmiršta pasirūpinti visais gyventojais. Viešai buvo skelbta statistika, kad 40 procentų Lietuvos gyventojų negali sau leisti atostogauti, ta prasme, išvažiuoti iš namų, kuriuose jie gyvena. Taip pat viešai buvo skelbta Europos Komisijos ataskaita, kad po A. Kubiliaus vyriausybės žingsnio visą krizės naštą užkrauti neturtingiausiems, neturtingiausi prarado 2 milijardus litų per 4 krizės metus, o turtingiausi uždirbo 7 milijardais litų daugiau. Tai buvo A. Kubiliaus vyriausybės žingsnių pasekmė. Atkreipkime dėmesį, kad socialdemokratų vyriausybė, nors prieš 2012 metų Seimo rinkimus labai dėl to A. Kubilių kritikavo ir naudojo šitą statistiką, nepakeitė nė vieno mokestinio įstatymo ir iš esmės paliko tą pačią A. Kubiliaus įvestą tvarką: didžiausią krūvį valstybėje neša, didžiausius mokesčius moka neturtingiausi žmonės. Mūsų partija šitą piramidę apvers aukštyn kojomis – mes norime įvesti estišką, vokišką, lenkišką tvarką, kai turtingiausi išlaiko neturtingiausius. Taip turi būti.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save