Seimo narys Naglis Puteikis klausia, kuriam saugomų teritorijų tarnautojui priekaištavo premjeras Saulius Skvernelis

Kam premjeras Saulius Skvernelis išsakė priekaištą LRT eteryje: Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriui Gintarui Abaravičiui, kuris jau daugelį metų gina gausybės mokslininkų nustatytas ir teisės aktuose įtvirtintas kultūros paveldo vertybes bei puoselėja Užutrakio dvaro sodybą, tapusią ryškiu kultūrinės traukos centru, ar Vidai Petiukonienei ir Zentai Ražanauskienei – buvusiai Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direktorei bei ilgametei jos pavaduotojai, kurios saugomų kraštovaizdžių valstybinę žemę dovanodavo labai turtingiems žmonėms, kad jie galėtų savavališkai ją atsitverti?

Šį ir kitus klausimus Seimo narys Naglis Puteikis pateikė laiške premjerui Sauliui Skverneliui.

*******

Lietuvos Respublikos ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui

2017 m. kovo 14 d.

DĖL PASISAKYMO APIE SAUGOMAS TERITORIJAS IR INVESTICIJAS

Gerbiamas premjere, būčiau dėkingas už paaiškinimą, kurį saugomų teritorijų atstovą turėjote omenyje, 2017 m. kovo 7 d. transliuotoje LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ kalbėdamas:

„Pirmadienį teko Stokholme diskutuoti su potencialiais investuotojais ir tais, kurie jau yra investavę. Švedija yra viena iš didžiausių valstybių, kurios investicijos ateina į Lietuvą. Vienas iš klausimų buvo teisinės bazės pastovumas ir stabilumas. Tokiu atveju mes darome net ne šūvį sau į koją, o į galvą. Iš kitos pusės važinėja tiek vyriausybės vadovai, tiek atskirai ministrai, siekdami, kad tos investicijos ateitų. Vyriausybė taip pat mąsto, kaip padaryti tą investicijoms patrauklią aplinką, mažinti biurokratinius terminus, sudaryti galimybę greičiau prisijungti prie infrastruktūros, suteikti visokeriopą pagalbą. O štai pasakoma žinia verslui, kad įpusėjus projektui kažkas kažką ne taip pasirašė, bet visiems gerai, visi tie patys žmonės dirba. Turime ir kitų pavyzdžių, nėra ką slėpti. Kai vienas valstybės valdininkas, ypač saugomose teritorijoje, vienasmeniškai nusprendžia, ar ta investicija gali ateiti į miestą, ar ne. Suprantu, kad reikia kalbėti ir saugomose teritorijose išsaugoti labai aiškų saugiklį, bet mes turime pavyzdžių, kur, pasak merų, yra bandoma kištis net į vidinį pastatų. Tai apie ką mes kalbame? Viena ranka mes verkiame, kad egzistuoja didelis skurdas ir socialinė atskirtis, bet jos nesumažinsime, jei nepritrauksime investicijų ir ten neatsiras konkurencingos darbo vietos. Kita ranka mes pasakome: „Žinote, mums to nereikia.“

– Turite omenyje Saugomų teritorijų tarnybą?

– Ir Saugomų teritorijų tarnybą, ir priežiūrinės institucijos, kurios smaugia verslą taip, kad tiesiog žmonės, kurie bando viską padaryti teisėtu keliu, atsiduria užburtame rate. Tada atsiranda dar blogesnis dalykas, bandymas kitais būdais spręsti problemas.

(Pabraukta mano, citata paskelbta interneto portale 15min.lt: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/s-skvernelis-paviesinta-zalgirio-stadiono-zemes-nuomos-istorija-milziniskas-smugis-investicinei-aplinkai-56-765318).

Galbūt pabraukote citatoje turite omenyje Trakų istorinio nacionalinio parko direktorių Gintarą Abaravičių, kuris jau daugelį metų gina gausybės mokslininkų, tyrėjų nustatytas kultūros paveldo vertybes, įtvirtintas teisės aktuose, ir puoselėja Užutrakio dvaro sodybą, tapusią ryškiu kultūrinės traukos centru? O gal Vidą Petiukonienę arba Zentą Ražanauskienę – buvusią Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direktorę ir ilgametę jos pavaduotoją, dabar vadovaujančią šiems parkams, kurios saugomų kraštovaizdžių valstybinę žemę dovanodavo labai turtingiems žmonėms, kad pastarieji galėtų savavališkai ją atsitverti? (žr.: http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/prabangiu-namu-kvartalui-isskirtine-malone-turtuoliai-uz-valstybine-zeme-sumoka-grasius.d?id=73846786).

Ar užsimindamas apie tai, kad Stokholme sulaukėte vietinių investuotojų priekaištų dėl investicijų stabdymo, Jūs turėjote omenyje švediško kapitalo „Rimi“ parduotuvę Trakuose, kuriai Darius Nedzinskas planuoja išnuomoti patalpas pastate, kurį nori pastatyti be konkurso išsinuomotoje valstybinėje žemėje Trakų istorinio nacionalinio parko urbanistiniame draustinyje?

O šioje pasisakymo dalyje ar turėjote omenyje Trakų raj. merę: „(…) mes turime pavyzdžių, kur, pasak merų, yra bandoma kištis net į vidinį pastatų. Tai apie ką mes kalbame? Viena ranka mes verkiame, kad egzistuoja didelis skurdas ir socialinė atskirtis, bet jos nesumažinsime, jei nepritrauksime investicijų ir ten neatsiras konkurencingos darbo vietos.“?

Jei ši prielaida teisinga, tai norėčiau Jus informuoti, kad Trakų raj. merė sako netiesą, teigdama, neva kažkas kišasi į „Rimi“ vidaus išplanavimą – nenustebčiau, nes tai būtų jau ne pirmas bandymas apjuodinti Trakų istorinį nacionalinį parką ir jame dirbančius valstybės tarnautojus, nes šioje istorijoje, deja, nesibodima net šmeižto. Tad jei kas nors pasakoja apie jų kišimąsi į prekybos centro vidaus planavimą – paprašykite, kad raštu pagrįstų tą teiginį, ir pamatysite, kad tai tiesiog apkalbos.

Taip pat norėčiau pasidalinti pastaba dėl Jūsų pasisakymo, kad skurdo ir socialinės atskirties nesumažinsime, „jei nepritrauksime investicijų ir ten neatsiras konkurencingos darbo vietos.“ Jei šį pasisakymą inspiravo Jus galbūt pasiekę „Rimi“ akcininkų nusiskundimai dėl planuojamos prekybos centro statybos Trakuose, tai tokie nusiskundimai yra manipuliacija, nes, kaip rodo praėjusią savaitę „Sodros“ paskelbti duomenys apie atlyginimų vidurkius, ši įmonė kaip tik moka mažiausiai ir net tiek mažai, kad jų kasininkėms prireikia savivaldybių pagalbos socialinėmis išmokomis. Manau, jei Trakų raj. savivaldybė būtų paskelbusi konkursą toms investicijoms, kurios labiausiai mažina skurdą, tai būtų laimėjusi vokiško kapitalo „Lidl“, kuri moka vidutiniškai 250 eurų per mėnesį daugiau, nei „Rimi“.

Pagarbiai,

Seimo narys Naglis Puteikis